Live Chat Software by Kayako
Bilgi Bankası: Makaleler
GOOGLE ANALYTİCS NEDİR? SİSTEMİNİZ İÇİN NE ÖNEM TAŞIR?
Gönderen Oğuz Can Uyan on 12.05.2015 06:55:51

Google Analytics, adwords hesabınıza gerek duymadan aylık sayfa gösteriminiz 5 milyon olana kadar ücretsiz kullanabileceğimiz bir hizmettir. İnternet siteniz var ve kullanıcılarınızı detaylı tanımak istiyorsanız; hemen gmail hesabınız ile analytics hesabı oluşturmalısınız.

 Kullanıcılarınız hakkında, yani sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında detaylı bilgi almak demek bile google analytics için çok hafif bir cümledir. Çünkü: google analytics sitenizi ziyaret edenlerin genel bilgilerinin yanı sıra çok daha detaylı bilgileri size verebilir. Sisteminize gelen kullanıcılar hangi sitelerden gelmiş, bir yerde reklamınızı mı tıklamış, geldikten sonra sitenizde ne kadar durmuş, hemen çıkmış mı, ürün almış mı, aldıysa ne kadarlık ürün almış, üye olmuş mu, bilgisayarında hangi işletim sistemini kullanıyor, flash programı var mı, java kullanıyor mu, hangi ilden gelmiş, internet hızı nasıl?

 Ve daha bir sürü bilgiyi detaylı bir biçimde verebilir.  Nasıl sizce de etkileyici değil mi? Müşterilerinizi bundan daha iyi tanıma yöntemi olabilir mi?

 

GOOGLE ANALYTİCS HESABI AÇMA VE SİSTEME ENTEGRE ETME

 

 Google analytics hesabı sahibi olabilmek için atacağınız ilk adım http://www.google.com/analytics/ adresinden gmail hesabınız ile kayıt olmaktır.

‘’Kaydolun’’ Diyerek devam ediyoruz. 

Bilgilerimizi doldurur iken dikkat etmemiz gereken belli başlı unsurlar bulunmaktadır.  Hesap adı ve Web sitenizin adı bölümüne domainimizi /.com .net .org belirtmeden giriyoruz.

Örnek: platinmarket.com  platinmarket

   Web siteniziniz url adresini kopyalayıp; Web sitenizin URL’si bölümüne yapıştırıyoruz. Sektör kategorisi bölümünü Alışveriş olarak seçiyoruz. Raporlama saat dilimi bölümü Türkiye (GMT+ 02:00) İstanbul olarak belirleyip kaydetmemiz yeterli olacaktır.

  Başarılı bir biçimde giriş yaptığımızda sol taraftaki kategoriler içerisinde yer alan ‘’İzleme Kodu” Bölümüne tıklayarak aşağıdaki görselde ki gibi bulunan kodu kopyalıyoruz. Ve sisteminizde bulunan Sistem ayarları> Google Servisleri bölümünde bulunan Google Analytics kodu alanına yapıştırıyoruz. İşlemi gerçekleştiremezseniz destek temsilciniz ile iletişime geçiniz. 

 

(2 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
CAPTCHA Doğrulama 
 
Lütfen resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için gereklidir.

Kayako fusion, Help Desk